Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Beck Zoltán zenész szerint „a félelem sokkal inkább befogadói oldalon jelenik meg”.
Páros interjút adott a Telexnek Grecsó Krisztián író és Beck Zoltán, a 30Y frontembere. A beszélgetésből kiderült, hogy a kétművész már több mint tíz éve zenél együtt, először a Rájátszás produkcióban, egy ideje már önálló esteken is közösen állnak ki a színpadra. Grecsó az interjú során felidézte, hogy a Covid alatt indult el „egy nagyon izgalmas és intenzív dialógus” közöttük ismét. Hozzátette: „az még nem volt munka, hanem
nekiláttunk sajnálni, nagyon erősen sajnálni magunkat.
És az önsajnálat, düh és tehetetlenség érzéséből elindultak a »mit olvasol éppen«, »merre vagy éppen«, „mi van a fejünkben” beszélgetések”.
Az író arról is beszélt. hogy „eleinte szó sem volt arról, hogy mi csináljunk valamit. A Covid vége felé, amikor ezek a beszélgetések kezdtek nagyon célirányosak lenni, tartottak valami felé, akkor egyszer csak benyögte Zoli, hogy nem csinálunk-e egyszer egy közös estet” – ismertette a beck@grecsó kezdeteit Grecsó Krisztián.
Az önsajnálat kapcsán Beck megjegyezte, „barátilag jó sírni, de színpadilag abban van egy furcsa visszásság, amikor az ember annyira sajnálja magát”.
A hamarosan megjeleő közös lemezük és előadás-sorozatuk kapcsán a Telex azt kérdezte a két alkotótól, hogy „nem aggódtok-e, hogy ezzel a műsorral a rezsiválság miatt nem lesz hol fellépnetek?” „Hiszen úgy tűnik, hogy ha valamit be kell zárni, a kulturális intézmények megint az elsők között lesznek, és hát arra is van esély, hogy ha a gazdasági válság miatt valamikor le kell mondaniuk az embereknek, az a kultúra lesz” – hívta fel a figyelmet a portál újságírója.
Erre Grecsó azt felelte:
„A szorongás a legelemibb érzés most ebben az országban, nemcsak nekünk, mindenkinek.
Én amúgy is hajlamos vagyok erre, szóval ez most egy remek tér, ahol gyakorolhatom”.
Majd azzal folytatta, hogy „a Covid alatt is ez látszott, hogy azt lehet gondolni, hogy a kultúra elhagyható, a kultúrának nincs köze az egészséges lélekhez, a szociális viszonyokhoz, nincs köze ahhoz, hogy épeszű emberek maradjunk, akik tudnak szeretni, egymásra figyelni, feltöltődni, gondolkodni magukon. Ez egyszerűen a legelemibb emberismeret hiánya” – hangsúlyozta az író.
Ezt követően megjegyezte, hogy „ez nem rólunk szól, hogy mi elő tudjuk-e adni az úttörő műsorunkat vagy sem. Hanem hogy
megint jön egy olyan kifejezetten populista, a negyvenes évek végét idéző retorika, hogy menjetek el kapálni”.
A 30Y frontembere a fenti kérdésre úgy reagált, „a félelem sokkal inkább befogadói oldalon jelenik meg. Én nézőként, zenehallgatóként, olvasóként és sorolhatnám, sokkal jobban aggódom, hogy bezárnak a kulturális terek, mint előadóként”.
„Bezárni a kiállítótereket, mozikat, színházakat, könyvtárakat, művelődési házakat, mert tudjuk fűteni őket, az tulajdonképpen azt eredményezi, hogy elvevődik tőlünk minden olyan közösségi élmény, amelyektől azt érezhetjük, hogy mi autonóm emberek vagyunk.
A személyes autonómiánk borzasztó leszűkítését jelenti, és persze borzasztó lelki terheket rak ránk, hogy nem találkozhatunk másokkal”
– fűzte hozzá Beck Zoltán.
Nyitókép: Grecsó Krisztián Facebook-oldala